א י י נ ג א ר   י ו ג ה   ב ג ל י ל
 
עמוד הבית * מהי איינגאר יוגה? * אודות המרכז * לוח השיעורים * סדנאות מיוחדות * מאמרים * לזכרו של ב.ק.ס איינגאר * גלריית תמונות * כתבים * רכישת הספר של רחלי * About Rachely * A place to practice and stay * מקום לתרגל ולהשאר

יוגה תרפיה

שיעור למבריאים מסרטן וכאלה שבתוך הטיפולים-יום חמישי מ16.00 ועד 18.00 בקיבוץ הראל

שירלי אקר המתמודדת כבר יותר מ20 שנה עם מחלת סרטן חוזרת ונשנית הוזמנה להעביר את השיעור.אנחנו הצטרפנו כעוזרות.( קוקה שבירו,עלמה שניאור,מיכל ליברמן,רחלי צ'יני) כ38 איש הוזמנו לשבת במעגל על כיסאות.כול אחד עם עקבות המאבק –ההתמודדות,המתבטאים בישיבה "סגורה" בחזה,גב עגול,מתח בפנים,מתח בכלל.........

שירלי פותחת בספרה על יוגה תרפיה שפיתח ב.ק.ס. איינגאר אשר כיום הוא מעל גיל 90. היא שיתפה אותנו בעבודתה בבית החולים תל השומר במחלקה גינו אונקולוגיה תחת פרופסור בן ברוך.איך מטופלות מקבלות שיעור יוגה בזמן ההמתנה לתוצאות בדיקות הדם ושבמקום להיות בחוסר וודאות אם יהיה טיפול כימו היום או לא התלוי בספירת הדם הן לומדות להירגע ולשנות את הסביבה הפנימית שלהן. על להזכיר לגוף את מה "שהוא יודע אבל שכח " משפט מפתח אצל שירלי....ואז בא הדימוי להיות כמו פרח...חזה כמו פרח..........להיפתח...............להתבונן בנשימה...........אנחנו הסתובבנו ועברנו בין האנשים והתחלנו לתמוך את הישיבה שלהם בתיקונים קטנים אבל משמעותיים. וידאנו שכפות הרגליים שלהם מקבילות ואם צריך שמנו מתחתיהן תמיכה,סובבנו כתפיים פרשנו זרועות הארכנו צוואר .......שמיכות מגולגלות הונחו מאחורי גבות עגולים........כדורי גרביים במקום תחבושת שהאנשים התבקשו להביא מראש נתחבו היכן שיביאו שינוי........בתי חזה נפתחו אט אט כמו פרחים אשר ליבם יוצא לאור השמש.פנים התרחבו חיוכים נפרשו על שפתיים...........שירלי דיברה כול הזמן והובילה את האנשים למכנה משותף של ריפוי שבא מבפנים ,מחיבור לנשימה ,לאנרגיה,"לסריקה פנימית" עד לרמה של הד.נ.אי. שקט ,נועם והרגשה של אין סוף ,מילאו את חלל האולם.
השלב הבא היה שכיבה על הגב.גם כאן צוות העוזרות עבר מאדם לאדם ,סובב כתפיים,הרים בתי חזה,פרש זרועות ,תמך רגליים................מאוד פשוט אך אפקטיבי. וכאן שירלי שנכנסה לסערת רגשות בקשה שאחליף אותה .התחלתי לשמוע את קולי שלי בחלל האולם מוביל את האנשים לנשימת אוג'אי בסיסית,להתבוננות בנשימה,להובלת השאיפה לבית החזה להתבוננות במעברים בין השאיפה לנשיפה ונשיפה לשאיפה......"תשאפו אנרגיה חדשה,מהאטמוספרה מבחוץ.........תנשפו מה שלא נחוץ...........את המתח ..........הדאגות.........את מה ששאפתם כהתחדשות בעזרת הנשיפה תתעלו אל השכבות הפנימיות של הגוף.........." מחסן האנרגיה הוא במרכז וצידי בית החזה .......תמלאו את המחסן הזה כך שבשעת הצורך תהיה לכם רזרבה זמינה לשימוש.............."


משם שירלי בקשה שאוביל אותם למתיחה והארכת הזרועות מעבר לראש קצת כמו משפך ,פתוחות לצדדים .אחרי כן הם אספו רגליים מקופלות לעבר הבטן ובעדינות "התפתלו ימינה ושמאלה עם רגליים כפופות וזרועות פתוחות לצדדים ,או כפות ידיים שלובות מתחת לראש ומרפקים על הרצפה.עברנו לסופטה באדאקונה אסאנה ותמכנו כמה שאפשר בעזרת הציוד ואלתורים עם כול מה שהיה אפשר.
התנוחה הבאה הייתה רגליים על הקיר,ארדהאווה פראסאריטה פאדאסאנה נתמכת עם רגליים פסוקות הקשורות בחגורה בכפות הרגליים.סיבוב כפות הרגליים פנימה(למצב שהן מקבילות) מביא חופש למפשעות הפנימיות.הרגליים למעלה לוקחות את המינד לעבר התנוחות ההפוכות.הקיר מאפשר לעשות תנוחות ישיבה בשכיבה כך שאין עומס ולחץ המפשעות בשל שרירים מקוצרים בגלל ריבוי ניתוחים.
איך סיימנו?
כולם ישבו עם הגב לקיר בסוקאסאנה כמו תלמידי פראנאימה מנוסים.הגבות היו ישרים,בתי החזה נפתחו .ראשים ניצבו אנכים בקו אחד עם עמוד השדרה.אצילות של גוף ,הכרה ורוח הוקרנה החוצה עתה מתנוחת כול המשתתפים.שירת אום סיימה את המפגש הקסום הזה והשאירה טעם של עוד.היה זה מסע לא רק של שינוי מצב תודעה אלא ממצב של ישיבה על כיסא לישיבה על הרצפה.
ריפוי הוא מרגע לרגע ..........מהרגעים הקטנים שנאספים,"לתיבת עזרה ראשונה" שם כול אחד שם תרופת הפלא שלו.


תודה לך שירלי.
רחלי.

רחלי צי'ני * מרכז איינגאר יוגה בגליל, מצפה מתת * 054-552-2112 * iyengarbagalil@gmail.com